17 Aralık 2017 Pazar   
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

BU HAFTAKİ KONUMUĞUZ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ

 

ANADOLU HAYAD OLARAK HER HAFTA BİR KONUK PROGRAMIMIZ,DR H.MUSTAFA KUTLUYLA DEVAM ETTİ

...BU HAFTAKİ KONUĞUMUZ ADYAMAN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ DR.  H. MUSTAFA KUTLU

 

Anadolu Hayad Derneği olarak her hafta gerçekleştirdiğimiz, haftanın konuğu köşemizdeki bu haftaki konuğumuz Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü sayın Dr. Mustafa KUTLU ile gerçekleştirdiğimiz röportaj ile sağlık hizmetlerinin önemli bir ayağı olan halk sağlığı Kurumunu ve çalışmalarını değerlendirdik. Biz sorduk müdür bey, içtenlikle cevapladı. Bu keyifli ve verimli röportajdan dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

Yusuf BABAR;

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak yapınız nedir ve halkın sağlığı için neler yapıyorsunuz?

Dr. Mustafa KUTLU;

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bünyemizde altı tane şube müdürlüğüyle koordineli bir şekilde çalışmalar yapmaktayız. Koruyucu sağlık hizmetleri başta olmak üzere, bulaşıcı hastalıkları önleme ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele, madde bağımlılığı ile ilgili eğitimler, temiz ve sağlıklı bir çevre için Çevre Sağlığı Hizmetleri, aşılama çalışmaları, yaşam süresinin uzamasıyla, 65 yaş üstü nüfusun artışına bağlı kronik hastalıklarla mücadele, sağlıklı yaşam için spor etkinlikleri ve obezite ile mücadele, Aile Hekimliği hizmetlerinin yürütülmesi ve denetimi ile faaliyetleri yürütmekteyiz.

Abuzer ÖZAVCI;

Sağlıkta şiddetin önlenmesiyle ilgili neler söylersiniz? Ayrıca hasta ve yakınlarının, sağlık hizmeti sunumundan dolayı meydana gelebilecek aksaklıklarda, şikâyet başvurusunu nereye ve kime yapması gerekir?

Dr. Mustafa KUTLU;

Sağlıkta şiddetin ana unsurlarından biri kötü iletişimdir. Özeleştiri yapacak olursak; sağlık çalışanlarımızın sağlık iletişimi konusunda eksikliklerinin olduğunu düşünüyorum. Sağlıkta iletişim ile ilgili ciddi çalışmalar yapmak gerekir. Şiddeti başlamadan bitirmenin önemli bir adımıdır. Diğer bir hususta, gerek sağlık çalışanlarının, gerekse de hasta ve yakınlarının hak ve sorumluluklarının bilincinde olması ve de bu bilinçle hareket etmesi, sağlıkta şiddeti minimum seviyelere düşürecektir. Bu bağlamda bizlere, sivil toplum örgütlerine ve özellikle HAYAD olarak sizlere önemli görevler düşmektedir.

Sorunun ikinci kısmına gelince, şikâyet başvuruları genelde sabim aracığıyla, telefonla bildirilmektedir. Fakat bu yeterli değil. Hasta ve yakınlarının şikâyet başvurularını toplum sağlığı merkezlerine yapabilmeleri önemlidir. Çünkü sorunun şiddet, tehdit ve hakaret boyutlarına varmaması için yerinde çözüm bulmak gerekir. Bu konuda çalışmalarımız var. TSM’ lerde en kısa zamanda hasta iletişim birimlerini aktif hale getireceğiz

Yusuf BABAR;

Malumunuz Aile Hekimlerimize, sağlık Bakanlığımızın aldığı kararla hafta sonları nöbet tutma zorunluluğu getirildi. Aile hekimlerimiz ise buna şiddetle karşı çıkarak, direnç gösteriyorlar. Bu anlaşmazlıktan dolayı hastaların da kafası karışmaktadır. Konuya ilişkin değerlendirmeleriniz nelerdir?

Öncelikle sayısı dört ve üzeri olan Aile Sağlığı Merkezlerinde her bir aile hekimine ayda 1 nöbet gelecek şekilde bir düzenlememiz var. Şu anda ilimizde ortalama %50 civarında Aile hekimimiz nöbete iştirak etmektedir. İştirak etmeyen Aile Hekimlerimize puan kesintisi yapmak suretiyle cezalandırma yoluna gidilmektedir. Ayrıca aile hekimlerimize kolaylık olması açısından kendi çalıştıkları işyerleri dışında nöbet tutabilme seçeneği de sunarak zorunlu nöbet saatlerini tamamlamalarını olanak sağlıyoruz.

Abuzer ÖZAVCI;

Koruyucu sağlık Hizmetlerinin önemli bir ayağı olan aşılama çalışmaları kapsamında Suriyeli çocuklara aşı yapılmakta mıdır? Özellikle kamp dışında ikamet eden Suriyelilere ulaşmakta zorluk çekiyor musunuz?

Dr. Mustafa KUTLU;

Aşılama çalışmalarımız kapsamında nisan ayında yaklaşık iki bin civarında ki Suriyeli çocuğa polio dediğimiz çocuk felci aşısı yaptık. Yine Mayıs ayı sonlarında ikinci doz polio aşısı yapacağız. Kamp dışındaki Suriyeli çocuklara ulaşma konusunda pek sıkıntı yaşadığımız söylenemez. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz, Valiliğin ve mahalle muhtarlarımızın koordineli çalışmaları sonucunda kamp dışında ikamet eden Suriyelilerin tamamına yakın kısmına ulaştık.

Yusuf BABAR;

Son olarak, sporcu kökenli olmamdan dolayı, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için sporun önemine binaen Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak ne gibi faaliyetler yapıyorsunuz?

Dr. Mustafa KUTLU;

Sağlıklı yaşam için spor önemli bir unsurdur. Bu nedenle sporun önemine dikkat çekmek amacıyla değişik zamanlarda değişik kurumlarımız ve halkımızla ‘’yürüyüş ve bisiklet’’ etkinlikleri gerçekleştirmekteyiz. Bu bağlamda Adıyaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle daha çok işbirliği yaparak, sporun önemine dikkat çekmek adına daha fazla ve daha değişik etkinlilere imza atmak istiyoruz.

Anadolu Hayad Derneği olarak yapmış olduğunuz çalışmaları yakında görmekte ve takdir etmekteyiz. Karşılıklı fikir alışverişi sonucunda önerilerinizi dikkate alarak, kaliteli, hızlı ve ulaşılabilir en yüksek seviyede sağlık hizmet sunumu için çalışmalarımız devam edecektir.

Bizlerde HAYAD olarak bize ayırmış olduğunuz vaktinizden ve bizimle paylaşmış olduğunuz değerli, objektif bilgiler ve samimi düşüncelerinizden teşekkür ederiz.

 
Tarih       : 06 Mayıs 2015
 
 
 

Tüm Hakları Saklıdır. | www.anadolusaglikfm.com | Copyright © 2015

 

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur